Skuteczna aranżacja ogrodu oraz projektowanie terenów zielonych to nie tylko praca przypominająca odpowiednie, estetyczne ułożenie elementów. To również, a może przede wszystkim poszukiwanie harmonii między poszczególnymi elementami składowymi oraz harmonii z otaczającą przyrodą, budynkiem domu (jego stylem), a także co niezwykle istotne – z wymaganiami i potrzebami ich użytkowników.
Projektowanie terenów zielonych należy rozpocząć od określenia formy i stylu, który ma odzwierciedlać zainteresowania i wymagania właścicieli terenu. Wybór wizji terenu to pierwszy krok w procesie projektowania terenów zielonych. Kolejne etapy to przygotowanie do prac – np. badanie gleby w celu określenia jej właściwości i wartości pH, od których zależy jakie rośliny będą do niej najlepiej pasowały.
Ustalenie charakteru ogrodu oraz wizji zagospodarowania to kolejny etap projektowania terenu zielonego. Mamy tu na myśli wybór materiałów oraz elementów dekoracyjnych, elementów małej architektury ogrodowej, czy proporcje między określonymi elementami – np. trawnikiem i rabatkami. Ten element projektowania terenu zielonego ma zasadnicze znaczenie, które określi jego późniejszy wygląd. Kończąc ten etap mamy już konkretną wizję ogrodu, proporcje poszczególnych typów zagospodarowania i ich ułożenia.
Następna ogromnie ważna czynność to dobór odpowiednich roślin, które oddadzą w najlepszy sposób charakter ogrodu i jego styl. Po wyborze określone gatunki są sadzone. Warto dobrać takie rośliny, których gatunki i odmiany pozwalają im na atrakcyjność przez maksymalnie długi czas w roku – najlepiej we wszystkie pory roku. Jednak w pierwszej kolejność winny być brane pod uwagę czynniki, które sprzyjają rozwojowi roślin na danym terenie – czyli wartość pH gleby oraz panujący klimat. Najlepiej podczas wyboru sugerować się własnymi upodobaniami względem wyglądu i zapachu roślin. Przy ich doborze ważne jest również to, czy lubimy pracę „w ziemi” i zamierzamy poświęcać na to czas, czy zależy nam jedynie na walorach estetycznych terenu zielonego. Po doborze konkretnego typu roślin pozostaje czas na prace wykończeniowe – np. oświetlenie.
Kompleksowa usługa projektowania terenów zielonych i ich zagospodarowania dotyczyć może całego wachlarza miejsc przeznaczenia po zieleń. Z projektowaniem miejsc zielonych mamy do czynienia w przypadku takich miejsc o okoliczności jak: specjalne nawierzchnie oraz place zabaw dla dzieci, dekoracyjne układy wodne, zielone dachy, zbiorniki retencyjne, systemy automatycznego nawadniania, czy zabezpieczania drzew. Bez względu na to, jak sobie wyobrażamy konkretny teren zielony, powinno to być miejsce, które będzie powodować uczucie swobody i bezpieczeństwa.