Budowa ogrodu skalnego to swoiste naśladowanie górskiego krajobrazu – oczywiście w niewielkiej skali. Elementy, którymi charakteryzuje się bowiem popularny skalniak to skały, kamienie i ziemia, wśród których rosną swobodnie specjalnie dobrane rośliny, którym takie środowisko jak najbardziej odpowiada. Skalniak jest tworzony w celach dekoracyjnych, co odróżnia je od tzw. Alpinariów.
Ogrody skalne są jednymi z najpopularniejszych elementów „wystroju” przydomowych ogrodów i mniejszych ogródków. Jakie rośliny najlepiej czują się w ogrodzie skalnym?
Pierwsze z nich to byliny zadarniające. Są to tzw. rośliny okrywowe, które mogą być śmiało stosowane w miejsce trawnika. Rośliny zadarniające, bardzo dobrze radzą sobie w miejscach, w których inne rośliny oraz trawa marnieją i niszczeją. Szybko rozrastają się na boki i zajmują wolne miejsce, a że są niskie bardzo szybko gęstnieją. Do najpopularniejszych bylin zadarniających, które występują w przydomowych ogrodach należą – karmnik ościsty, skalnice, rozchodniki czy acena drobnolistna.
Kolejny typ skalniak, który dobrze się czuje w tego typu ogrodzie to byliny rosnące w pojedynkę lub w kępach. Są to np.: sasanka, goryczka, szałwia, liliowiec czy orlik pospolity.
Bardzo popularnymi elementami ogrodów skalnych są także drzewa iglaste i niskie krzewy iglaste. Wśród nich znajdziemy wiele odmian jałowca, świerka i sosny – np. jałowiec chiński, świerk pospolity, czy sosnę czarną.
Oprócz krzewów iglastych w skalniaku dobrze czują się również niskie krzewy liściaste – pigwowiec, czy róża pomarszczona.
Gdzie najlepiej umiejscowić skalniaka w przydomowym ogrodzie? Skalniaki lubią tereny spadziste, pagórki lub nasypy. Jeśli działka nie posiada naturalnych wzniesień lub spadów możemy je wykonać samodzielnie.
Ogród skalny jest dominującą częścią ogrodu, dlatego jego budowa i wielkość powinny być dopasowane do konkretnego typu, stylu aranżacji i wielkości ogrodu. Podstawę skalniaka stanowią największe skały i kamienie. Powinny one zostać wgłębione w podłoże odpowiednio głęboko a następnie obsypane kilkunastocentymetrową warstwą urodzajnej ziemi, tak aby rośliny miały możliwość swobodnego rozwoju. Kolejny etap to umieszczenie i odpowiednie rozmieszczenie mniejszych kamieni. Należy stosować odległości, które pozwolą roślinom na wzrost i jednocześnie dadzą wodzie deszczowej swobodę ujścia i spływania.
Tak zbudowany skalniak powinien przez kilka tygodni formować się i osiadać. Kiedy zauważymy, że skalniak jest już gotowy możemy sadzić na nim kolejne rośliny – wedle uznania i fantazji.
![You are currently viewing Pomysły na ogród – SKALNIAK](https://www.globalgarden.pl/wp-content/uploads/pomysly-na-ogrod-skalniak.jpg)