Pomysł na stworzenie ogrodów zimowych wziął się z podstawowego problemu dotykające wszystkich, którzy chcieliby się cieszyć zielenią ogrodu przez okrągły rok. Ogród zimowy jest niepowtarzalną szansą na bezpośredni kontakt z zielenią nawet w jesienne i zimowe dni. Jak to działa?
Konstrukcja ogrodu zimowego to umieszczone w różnych częściach domu przeszklone zabudowania, na które dzięki wykuszom w ścianie możemy spoglądać bez względu na temperaturę na zewnątrz. Ogrody zimowe są powszechnie znane jako oranżerie (nazwa odnosi się do faktu, iż kiedyś hodowano w nich owoce egzotyczne) pełnią w domu funkcję estetyczną, relaksacyjną oraz rozrywkową. Praktyka pokazuje, że ogrody zimowe szybko stają się ulubionym miejscem przebywania domowników i stopniowo życie przenosi się tam na dobre.
Ogrody zimowe nie są przeznaczone jedynie dla osób zamożnych. W ostatnich latach ze względu na zastosowane rozwiązania zmniejszające ich cenę stały się bardziej dostępne, a co za tym idzie – bardziej popularne wśród Polaków. Największy koszt związany z posiadaniem ogrodów zimowych to ich ogrzewanie. Jednak należy tutaj wspomnieć, że ogrody zimowe dzielą się na ciepłe oraz zimne. Wszystko zależy od ich przeznaczenia. Zimne ogrody oczywiście ogrzewane nie są. Ogrody zimowe nieogrzewane pozwalają na korzystanie z nich wyłącznie latem i w ciepłe jesienne i wiosenne dni.
Konstrukcja ogrodu zimowego powinna być bezpieczna i trwała, zaś sama jego bryła zaprojektowana i zbudowana tak, by nie osiadał na niej śnieg i nie szkodziły silne podmuchy wiatru. Tak przygotowany budynek można w następnej kolejności wypełnić bujną roślinnością. Wybór roślin do ogrodu zimowego jest ściśle powiązany z miejscem, w którym planujemy oranżerię. Jeśli zostanie zbudowana od strony południowo-zachodniej wówczas pomieszczenie będzie mieć większe nasłonecznienie oraz wyższa temperatura. Jednak w tym wypadku konieczne będzie dodatkowe zacienienie, ponieważ większość roślin źle sobie radzi z bezpośrednim i ciągłym nasłonecznieniem. W takim miejscu najlepiej stworzyć oranżerię dla roślin tropikalnych, które dobrze czują się w warunkach silnego nasłonecznienia.
Podczas organizacji ogrodu zimowego należy pamiętać, że wybór roślin delikatnych i wymagających to dodatkowe koszty związane z ich obecnością – np. stworzenie odpowiedniego klimatu – oraz dużo więcej czasu na właściwą pielęgnację. Jeżeli natomiast zechcemy stworzyć w ogrodzie zimowym pomieszczenie wypoczynkowe zdecydowanie lepiej wybrać lokalizację od strony wschodniej lub południowo-wschodniej.
![You are currently viewing Ogrody zimowe](https://www.globalgarden.pl/wp-content/uploads/lawnmower-384589_960_720.jpg)