Domy z małym przydomowym ogrodem stają się coraz bardziej popularne. Przydomowy ogródek – nawet ten niewielki, to wyjątkowa okazja na chwilę wytchnienia i odpoczynek na łonie natury i to w swoim własnym ogrodzie.
Małe ogrody przydomowe mogą wydawać się łatwiejsze w aranżacji i zdecydowanie łatwiej je pielęgnować oraz kontrolować rozwój roślin, wysokość trawy w poszczególnych miejscach. Realizacja projektu przydomowego ogródku tylko pozornie wydaje się łatwiejsza w realizacji. W rzeczywistości mała powierzchnia to trudniejsze zaplanowanie jej wyglądu. Zaprojektowanie wyglądu małej przestrzeni działki może być wyzwaniem, w którym trzeba wykazać się kreatywnością i pomysłowością. W małej przestrzeni liczy się każdy centymetr i każdy powinien być sensownie wykorzystany. Małe ogródki mają w sobie ogromny potencjał, który nie ogranicza się jedynie do trawnika i żywopłotu.
Układ małych ogrodów przydomowych powinien być przemyślany, czytelny oraz prosty.
Ważnym elementem planowania i aranżowania małego ogrodu jest próba optycznego powiększenia działki. Umiejętne dobranie technik oraz poszczególnych elementów może sprawić wrażenie pozornego poszerzenia lub wydłużenia działki. Najlepszym sposobem na optyczne powiększenie przydomowego ogrodu może być formowanie niewielkich wzniesień tuż przy granicy ogrodzenia działki oraz umiejętne sadzenie na nich specjalnie dobranych roślin. Chodzi o możliwie duże zatarcie granic działki, aby wydawała się odpowiednio większa. Inną metodą optycznego powiększenia ogrodu jest podzielenie go liniami roślin, tak aby koniec działki nie był widoczny. Niewielki ogród możemy również podzielić na dwie lub trzy części ogrodowe, które umiejętnie zaaranżowane sprawią wrażenie optycznego powiększenia całego ogródka. Innym coraz częściej stosowanym zabiegiem jest gra luster umieszczanych w kilku miejscach na działce.
Projektując mały ogród przydomowy dobrze na jego końcach posadzić drzewa owocowe – np. Grusze lub jabłoń, oraz krzewy, w tym oczywiście krzewy ozdobne.
Styl małych ogrodów przydomowych często jest nadawany przez tworzenie tzw. skalniaków (od dawna popularne jest uprawianie niewielkich, górskich roślin między skałami). Poprawnie zaaranżowany ogród skalny winien przypominać środowisko górskie, w którym rośliny wrastają między skały. Odpowiednie odległości między kawałkami skał to jeden z najważniejszych elementów skalniaka. Chodzi o to, aby korzenie mogły swobodnie wrastać między szczelinami poszczególnych kawałków skały, oraz by woda nie zatrzymywała się na nich i swobodnie spływała między skałami.
Innym popularnym stylem aranżacji małych przydomowych ogrodów jest styl japoński. Podstawowe elementy, które wyróżniają japoński styl przydomowych ogrodów to oczywiście roślinność, która pochodzi z Japonii lub nawiązuje do roślin z Kraju Kwitnącej Wiśni, stonowana kolorystyka, kamienie i skalne krajobrazy, wśród których umieszczone są małe akweny wodne – stawy lub kaskady oraz małe rzeczki i strumyczki.