You are currently viewing Ekologiczny ogródek przydomowy

Ekologiczny ogródek przydomowy

Ekologia w ogrodzie to coraz częściej wybierana forma i styl uprawiania przydomowego ogrodu. Eko ogród to miejsce, które ma być przyjazne naturze, zdrowe i łatwe w uprawie. Ponadto powinno sprzyjać wypoczynkowi oraz poczuciu relaksu i odprężenia.
Ogród ekologiczny jest swoistą alternatywą dla ogrodów tradycyjnych, które często mocno ingerują w teren. Rośliny sprowadzane z rożnych stron świata, które niekoniecznie są do końca kompatybilne z naszym klimatem i glebą często są powodem używania pestycydów, nawozów chemicznych i innych środków, które szkodą środowisku naturalnemu.
Alternatywa w postaci eko ogrodu to naśladowanie przyrody w codziennym zajmowaniu się ogrodem. W środowisku ekologicznym powinna panować równowaga biologiczna.

Ekologiczny ogród to jak najrzadsze przekopywanie gleby. Zgodnie z założeniami eko ogrodu w miejsce przekopywania stosować należy spulchnianie i napowietrzanie gleby. Niemile widziane w eko ogrodzie są oczywiście chemiczne nawozy. Śmiało można je zastąpić naturalnymi środkami – np. kompostem, obornikiem czy gnojówką z pokrzyw.
Podobnie jak w przypadku chemicznych nawozów nie zaleca się używania chemicznych środków ochrony roślin. W ich miejsce polecane są specjalne wywary, np. z pokrzywy.
Ekologiczny ogródek zakłada również mniejsze zainteresowanie i dbałość o trawnik. Utrzymanie gęstego i ładnego trawnika wiąże się w sposób oczywisty z dużym zużyciem prądu i wody. W ostateczności trawnik może być zastąpiony przez niskie i gęsto rosnące rośliny zadarniające.
Ekologiczny ogródek warzywny to jedna z najważniejszych części przydomowego eko ogrodu. Tego typu ogródek to nastawienie na różnorodność warzyw. Podczas zbioru roślin jednego rodzaju inne dopiero zaczynają dojrzewać. Ekologiczny ogródek to fantastyczne źródło zdrowych owoców, warzyw i ziół. W związku z „zakazem” stosowania chemicznych środków wspomagających wzrost roślin należy im stworzyć jak najlepsze warunki do prawidłowego i zdrowego wzrostu i rozwoju. Warzywa i owoce powinny być siane w miejscu odpowiednio nasłonecznionym. Gleba pod hodowle owoców i warzyw powinna być bogata w związki organiczne, natomiast pH powinno mieć odczyn w granicach wartości 6-7. Odpowiednie przygotowanie gleby, aby osiągnęła odczyt jak najbardziej zbliżony do obojętnego można osiągnąć przez dostarczenie jej około 4 kg kompostu na każdy metr kwadratowy.
Wybierając warzywa i owoce do ogrodu nie można zapomnieć o walorach estetycznych i dekoracyjnych poszczególnych gatunków roślin. Barwy i kształty owoców i warzyw oraz ich bogate ułożenie może stworzyć cudny widok idealnej kompozycji, którą możemy dodatkowo ubogacić kwiatami i ziołami.

Polecamy również:  Pielęgnacja ogrodu przed zimą

Paweł Dobrowolski

Specjalista ds. pielęgnacji ogrodów i właściciel serwisu o tej tematyce, który z pasją inspiruje i doradza, jak dbać o zielone przestrzenie, tworząc wyjątkowe miejsca pełne życia i harmonii.