You are currently viewing Budowa ogrodów

Budowa ogrodów

Stworzenie nawet niewielkiego przydomowego ogródka, z bujnie kwitnącą roślinnością, wymaga nie lada przygotowań. Od tego jaki będzie efekt końcowy zależy przede wszystkim to, jak starannie przygotujemy się do jego powstania. Oczywiście są dwie drogi, gdy nie mamy wyobraźni przestrzennej, nie potrafimy przelać swoich wizji na papier, bądź nie mamy czasu i pomysłu, warto zlecić zakładanie ogrodów firmie, która się w tym specjalizuje. Jeśli jednak wiemy dokładnie jak ma wyglądać nasz ogród, potrafimy wszystko sami rozplanować oraz nie ogranicza nas czas, trzeba brać się do dzieła.

 

Podstawowym elementem każdego przydomowego ogrodu jest trawnik. Najczęściej stosuje się dwie formy zakładania trawnik – dłuższy metoda: przez siew, oraz krótsza: rozłożony z rolki. Dobrze przyjęty przez glebę, gęsty trawnik stanowi wspaniałe tło dla roślin i kwiatów. Trawnik stanowi miejsce zabaw, odpoczynku oraz wprowadza poczucie spokoju i pozytywny nastrój. Popularne w ostatnim czasie stała się budowa ogrodów, w których trawnik stanowi naczelne miejsce i zajmuje największą powierzchnię budowy ogrodu.
Nieodzownym elementem każdego ogrodu są krzewy, drzewa liściaste i iglaki. Umiejętnie rozplanowane są jego ozdobą. Z budową ogrodu opartego o posadzenie krzewów i drzew wiążą się liczne zalety. W upalne dni drzewa liściaste świetnie zacieniają działkę. Zależy to oczywiście od ich ilości oraz umiejscowienia na działce. Budując ogród dobrze na jego końcach posadzić drzewa owocowe, np. grusze, jabłonki, a także krzewy – nie tylko te ozdobne.
Wielkim atutem, bez którego ciężko o budowę ogrodu marzeń to woda. Może w nim pełnić dużo różnych funkcji, jednak najczęściej występuje jako forma czysto estetyczna. Wpływa bowiem na wygląd ogrodu oraz nadaje spokój i tworzy ciepły nastrój. Podstawowe formy występowania wody w budowie ogrodu to zbiorniki dekoracyjne lub przeznaczone do pływania. Popularne zbiorniki dekoracyjne to oczka wodne, mini fontanny i fontanny duże, strumyki, rzeczki oraz kaskady, a także wodospady. Typowe elementy wodne budowy ogrodu przeznaczone do pływania i zanurzania się w wodzie to basen oraz jacuzzi.
Innym wciąż bardzo często wykorzystywanym elementem budowy ogrodu są skalniaki. Ogrody skalne mogą sprawdzić się zwłaszcza na działkach o nieregularnych kształtach podłoża. Odtworzenie środowiska górskiego będzie w tym wypadku najbardziej wiarygodne. Pamiętać należy, że do budowy ogrodu skalnego powinniśmy wykorzystać rośliny typowo wysokogórskie. Te najlepiej będą się czuły wrastając między skały w naszym ogrodzie. W ogrodzie skalnym bardzo dobrze sprawdzają się: wrzosy oraz wrzośce, byliny przeznaczone na skalniaki nasłonecznione oraz na skalniaki cieniste.

Polecamy również:  Dziecięce zabawy w jesiennym ogrodzie

Paweł Dobrowolski

Specjalista ds. pielęgnacji ogrodów i właściciel serwisu o tej tematyce, który z pasją inspiruje i doradza, jak dbać o zielone przestrzenie, tworząc wyjątkowe miejsca pełne życia i harmonii.