You are currently viewing Akcent folkowy w ogrodzie

Akcent folkowy w ogrodzie

Zwrot ku polskiej, tradycyjnej wsi jest bardzo modny i pożądany. Wzorzyste kwiaty figurują wszędzie, gdzie tylko mogą, począwszy na ubraniach a skończywszy na dodatkach do domów. A co jeśli ktoś chce mieć taki klimat w ogrodzie? Jest na to kilka sposobów.
Pierwszym sposobem jest danie wolności roślinności w rozprzestrzenianiu się. Jak wiadomo wiejskie ogrody nie były sztucznie pielęgnowane i układane, rośliny mogły rosnąć tam, gdzie chciały i człowiek nie ingerował w to tak bardzo. Trawniki nie były idealnie przystrzyżone. Z prawdziwą polską wsią są kojarzone maki, które często porastały całe ogrody. Nieujarzmiona przyroda to najlepsze określenie na przydomowe, wiejskie ogródki.

Drugim i nieco ciekawszym sposobem jest akcentowanie ludowości za pomocą sprzętów rolniczych, akcesoriów zdobionych odpowiednimi technikami. Oczywiście roślinność także trzeba trochę spuścić z kontroli i nie przejmować się, jak gdzieś jakaś trawka będzie dłuższa, a kwiaty przejmą kontrolę nad niezagospodarowaną przestrzenią. Potrzebna jest odwaga w stawianiu w swoim ogrodzie przedmiotów, które mogą znaleźć się w skansenie. Jednak aranżując ogród jako mieszankę nowoczesności i folkowej sztuki można zbudować ciekawy efekt.

Wielkim uczuciem darzone są ludowe wycinanki i ten motyw da się przenieść do ogrodu. Kwiaty w ogrodzie są, a można je poprzesadzać, robiąc ciekawe kompozycje kwiatowe. Sadzenie kwiatów w wiaderkach, bańkach na mleko, kubełkach. Niektórzy ludzie robią ciekawe ozdoby z zużytych opon od samochodów. Bieżnik maluje się na różne kolory. Efekt jest niesamowity, a wcale nie potrzeba tak dużo czasu na stworzenie takiego dzieła.

Polecamy również:  Wiosenne prace ogrodowe

Paweł Dobrowolski

Specjalista ds. pielęgnacji ogrodów i właściciel serwisu o tej tematyce, który z pasją inspiruje i doradza, jak dbać o zielone przestrzenie, tworząc wyjątkowe miejsca pełne życia i harmonii.