Pielęgnacja ogrodu przed zimą

Pielęgnacja ogrodu przed zimą

Zaaranżowanie i stworzenie wymarzonego ogrodu to dopiero pierwszy krok przygody z nim. Teraz zostaje już tylko systematyczna i sprawna pielęgnacja naszego ogrodu. Aby ogród wyglądał pięknie i wyjątkowo potrzeba dużo pracy i poświęcenia. Należy o niego bowiem dbać przez okrągły rok.
Kiedy już zbierzemy plony, usuniemy stare, suche gałęzie, zbierzemy liście, skosimy po raz ostatni trawnik, przekopiemy rabaty pozostaje już tylko przygotowanie do nadchodzącego sezonu zimowego.
Rośliny w okresie jesiennym przechodzą w stan spoczynku. Obudzą się dopiero wiosną, a do tego czasu musimy się o nie odpowiednio zatroszczyć. Prawidłowe przygotowanie naszego ogrodu do zimy to cały szereg czynności, które jeśli zostaną prawidłowo wykonane, są gwarancją zdrowia roślin i ich przebudzenia po okresie zimowym.
Podstawowe czynności, które wykonuje się w celu ochrony roślin przed śniegiem i mrozem to okrywanie roślin. Ponieważ coraz częściej hodujemy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą pierwotnie z dużo łagodniejszych klimatów bardzo ważne jest ich zabezpieczenie przed zimową aurą.


Krzewy najlepiej w czasie mrozów okryć włókniną lub specjalnymi matami. Kiedy zauważymy, że ziemia jest już lekko zmrożona należy umiejętnie okryć rośliny cebulowe, które są wyjątkowo wrażliwe na mróz. Takie okrycie dla roślin cebulkowych można wykonać np. z suchych liści i gałązek iglaków. Należy jednak nie robić tego przed pierwszymi mrozami. Zbyt wcześnie rozłożone okrycie z liści może być zachętą dla gryzoni, które szukają kryjówek przed mrozem.
Pierwsze przymrozki to również czas na zabezpieczenie przed niską temperaturą bylin. Byliny są wyjątkowo wrażliwe na minusowe temperatury, dlatego tak ważna jest pamięć o odpowiednim okryciu dla nich.
Snow Day Garden #2
Zimozielone krzewy i drzewa należy regularnie podlewać. Ma to na celu zwiększanie ich zapasów wody, a ponieważ rosną również zimą woda jest im niezbędna. Pozostałe odmiany roślin zimozielonych – zwłaszcza te, które są wyjątkowo wrażliwe wrażliwe należy osłonić przed czynnikami naturalnymi, takimi jak mróz, wiatr o słońce.

 

2 komentarze


  1. Bardzo fajne zdjęcie zimą, ahh, już wkrótce 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *