Jak oryginalnie zaprojektować mały ogród?

Urządzanie ogródka, który swoją wielkością może pomieścić samochód i trawę wokół nie jest prostym zadaniem, aczkolwiek nie niewykonalnym. Architekci zielonych przestrzeni nieustannie udowadniają, że nie ma miejsca, w którym nie można zrobić funkcjonalnego ogrodu. Można zadawać sobie pytanie: jak oni to zrobili? Lepiej sprawdzić, jak to w rzeczywistości wygląda i na czym polega sekret.

Niewielki ogród posiadający kilka kwiatków i trawę wokół nie jest żadnym wyczynem artystycznym i funkcjonalnym. Kwiaty w centralnym miejscu ogrodu to tylko zniszczenie przestrzeni, którą można zagospodarować. Jednym z rozwiązań może być bardzo modne przedłużenie pomieszczenia mieszkalnego. Jeśli posiada się pokój bezpośrednio wychodzący na ogród to warto zrobić w nim drzwi balkonowe albo całkowicie przeszklić ścianę.

Takie rozwiązanie nadaje się do pokoju, który jest w użytku dla całej rodziny, ponieważ wszyscy powinni mieć łatwy dostęp do ogrodu. Wszelką roślinność należy posadzić bezpośrednio przy ogrodzeniu. Najlepiej, aby roślinność była piętrowa, ponieważ to daje złudzenie optyczne w postaci powiększającego się ogrodu. Im większy balans pomiędzy wielkościami roślin tym lepiej. Następnie należy zagospodarować ogród do części użytkowej.

Doskonale sprawdza się wykorzystanie drewna w celu ułożenia niewielkiego tarasu. Oczywiście zagospodarowana przestrzeń nie powinna być geometryczna oprócz tarasu. Stwarzając w ogrodzie stopnie i uniesienia daje się kolejne złudzenie optyczne, które powiększa ogród i sprawia, że wydaje się być w nim bardzo dużo miejsca. Resztę przestrzeni warto przeznaczyć na trawnik bądź obsypać kamykami czy żwirkiem. Dzięki takiemu projektowi ma się przestrzeń do użytku codziennego, gdzie można się opalać, jeść posiłki, robić grilla oraz estetyczną, która zadowala oko.

zdjęcie > http://www.flickr.com/photos/brize/5868470365/

3 komentarze


  1. W ogrodzie spędzam większość wolnego czasu z moją całą rodziną. Wymarzone miejsce na lato!

    Odpowiedz

  2. Cenię sobie ogród za to, że jest tam błogi spokój i cisza, która sprzyja mojej pracy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *