Architektura ogrodowa

Architektura ogrodowa

Potrzeba kształtowania estetycznego krajobrazu wokół domu to jeden z najważniejszych elementów, które determinują projektowanie i aranżację przydomowych ogrodów. Współczesna architektura ogrodowa jest wyjątkowo zróżnicowana i pełna unowocześnień oraz odniesień do wielu kultur i zwyczajów.
Architektura ogrodowa to wiele elementów i drugie tyle możliwości zagospodarowania przestrzeni ogrodowej. Oprócz typowych elementów zabudowy ogrodu, jak: plac zabaw, altanka, ławka czy kominek z grillem mamy do wyboru cały wachlarz możliwości, które nie mają granic. Każdy element niestandardowy można dzisiaj zamówić i wg naszego projektu zostanie on wykonany z wybranego przez nas materiału. Warto zaznaczyć, że mała architektura ogrodowa nie wymaga żadnych pozwoleń ze strony organów nadzorujących budowę i modernizację budynków. Możemy więc śmiało projektować i budować wymarzone i niezwykłe elementy architektury ogrodowej.


Architektura ogrodowa dotyczy niewielkich elementów i budowli ogrodowych, takich jak altanki, trejaże, pergole, murki oporowe czy mostki, ławeczki, rzeźby i wiele innych elementów i niektórych akcesoriów często widzianych w większości przydomowych ogrodów. Niektórzy dla pojęcia architektury ogrodowej odnoszą się także do elementów takich jak oczka wodne, strumyczki, rzeczki, stawy czy dróżki zwykłe i utwardzone.
Poszczególne elementy architektury ogrodowej mają różny cel i przeznaczenie. Część z nich to typowe elementy estetyczne, które mają nadawać uroku, uatrakcyjnić ogród i go ozdobić. Inne (takie jak dróżki i mostki) mają zadanie bardziej funkcjonalne – lecz nie wyłączające czynnika estetycznego. Bez względu na wygląd, ważna jest właśnie funkcjonalność elementów architektury ogrodowej. Planując częste przyjęcia, czy ogniska warto odpowiednio przygotować pod nie teren działki i skutecznie do zagospodarować. pomocna będzie np. Odpowiednio duża altanka, ławki i miejsce na ognisko oraz miejsce wokół niego.
Wybór produktów architektury ogrodowej jest ogromny, jak również wysoka bywa ich cena. Dlatego wyboru poszczególnych części składowych architektury ogrodowej warto dokonać już w fazie samego projektowania ogrodu. Aranżację, odpowiednie ustawienie poszczególnych elementów warto przeprowadzić jeszcze przed zakupem i umieszczeniem roślin. Chodzi o to, aby poszczególne części architektury ogrodowej pasowały do siebie i współgrały z doborem określonego typu roślinności – czyli do charakteru ogrodu oraz do wyglądu (bryły) domu. Wybierając składniki architektoniczne do naszego ogrodu warto skupić się na jednym, lub maksymalnie dwóch typach materiałów, z których zostały one wykonane. Mieszanka stylów i materiałów niekoniecznie musi się sprawdzić.

Jeden komentarz


  1. Bardzo fajny filmik w treści artykułu, pamiętam gdy sama projektowałam swój ogród – ile było z tym zabawy, a teraz jak pięknie wygląda ! :) Szczególnie teraz na wiosnę, gdy w końcu roślinki się obudziły

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *